Тешка сообраќајка на магистралниот пат Кичево – Охрид

Две лица се повредени откако со автомобил излетале од патот

Две лица се повредени откако со автомобил излетале од коловозот на магистралниот пат Кичево – Охрид, кај селото Подмоље. 

Автомобилот „мерцедес", со охридски регистарски ознаки, управувано од 29 годишниот Т.Р. од Охрид, излетало надвор од коловозот, соопштуваат од МВР.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот 22-годишниот С.Л. од Скопје, а со телесни повреди се здобил возачот, констатирани во болницата „Свети Еразмо, каде биле пренесени за укажување на лекарска помош, велат од МВР.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Охрид.

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе