Две лица се потешко повредени во сообраќајка кај Орешани

На локалниот пат село Зелениково – село Драчево, скопско, во близина на село Орешани, општина Зелениково, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „опел корса", управувано од М.С. (29) од Скопје и патничко возило „тојота јарис", управувано од А.Д. (28) од Скопје, двете со скопски регистарски ознаки.

Во несреќата М.С. добила тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“. Сопатникот во возилото „тојота“, Ј.Д. (71) од Скопје, исто така добил тешки телесни повреди, додека возачот А.Д. добил телесни повреди.

Увид на местото на несреќата извршила екипа од СВР Скопје.

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе