Две лица приведени за вчерашното пукање кон полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека се учесници во пукањето кое што вчера се случи во скопската населба Ѓорче Петров. Околу 16.30 часoт беше пукано кон полициски службеник.

Според МВР на кружниот тек во населбата, лице од возило фолксваген голф пукало кон автомобил мерцедес, во кое бил полицискиот службеник З.Р..

Притоа, полицаецот се здобил со повреди во ногата и се упатил во болницата „8-ми Септември" за укажување на лекарска помош. Околу 19.00 часот возилото голф било пронајдено, а потоа, поради сомнение дека се сторители на делото, од слобода биле лишени Косовците Б.В.(40) и И.Л.(38).

По целосно документирање и расчистување на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе