Две лица приведени за вчерашното пукање кон полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека се учесници во пукањето кое што вчера се случи во скопската населба Ѓорче Петров. Околу 16.30 часoт беше пукано кон полициски службеник.

Според МВР на кружниот тек во населбата, лице од возило фолксваген голф пукало кон автомобил мерцедес, во кое бил полицискиот службеник З.Р..

Притоа, полицаецот се здобил со повреди во ногата и се упатил во болницата „8-ми Септември" за укажување на лекарска помош. Околу 19.00 часот возилото голф било пронајдено, а потоа, поради сомнение дека се сторители на делото, од слобода биле лишени Косовците Б.В.(40) и И.Л.(38).

По целосно документирање и расчистување на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе