Две лица повредени во сообраќајка

Две лица биле повредени и пренесени во болница во Кочани, откако со автомобилот излетале од патот. Увид на местото на незгодата извршила увидна екипа од Полициска станица Виница.

„На 22.07.2020 околу 18.30 часот на регионален пат Превалец – с.Смојмирово, атар на с.Блатец, виничко, патничко возило „фолксваген пасат", со штипски регистарски ознаки, управувано од Б.З.(54) од Виница, излетало од коловозот. По незгодата, Б.З. и сопатникот Ж.А.(59) од с.Лаки, виничко, биле пренесени во Здравствена установа Кочани за укажување на лекарска помош" велат од МВР.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе