Во Скопје

Две лица полесно и дванаесет потешко повредени во сообраќајки

Возач на патничко моторно возило и сопатник биле тешко повредени во една од вкупно 17 сообраќајни незгоди што вчера се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во седум сообраќајки со полесни повреди се здобиле 12 лица, а во девет била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала и исклучила од сообраќај тројца возачи кои го управувале возилото пред да се стекнат со право на управување моторно возило и пет нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и четворица возачи кои поминале на крстосница на црвено светло и еден возач за неправилно престигнување.

Пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин и пет пешаци кои поминале коловоз на црвено светло биле исто така биле санкционирани од страна на сообраќајната полиција.

Со помош на  специјалното возило „пајак“, отстранети биле 63 возила.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе