Во Скопје

Две лица каснати од кучиња скитници

Вчера во 17.45 часот во полициската станица Центар А.М.(38) од Скопје, пријавила дека на ул.„Партение Зографски“ била касната од куче скитник во пределот на десната надколеница.

„Исто така вчера во 17.20 часот во полициската станица Аеродром Р.М.(25) од Скопје, пријавила дека на пешачката патека покрај кејот на реката Вардар во населбата Аеродром била касната од куче скитник во пределот на левата нога“, информираат од МВР.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе