Во Ново Лисиче

Две деца оставени сами и заклучени во автомобил, полицијата ги извади

Две малолетни деца вчера биле оставени заклучени во автомобил на паркинг во населбата Ново Лисиче во Скопје. Случајот во полицијата околу 22 часот го пријавиле минувачи кои ги забележале децата на возраст од 4 и 7 години во автомобилот.

На паркингот на булеварот „Видое Смилевски Бато" во паркирано возило алфа со скопски таблички биле оставени двете деца, а вратите на возилото биле заклучени. Полициските службеници интервенирале веднаш по пријавата и откако скршиле стакло, успеале да ги извадат децата од автомобилот.

Со возило на Итна медицинска помош децата веднаш биле префрлени во комплексот клики „Мајка Тереза".

Полицијата успеа да ги најде родителите на децата Т.Т.(44) и М.Н.(35).
За настанот е известен и јавен обвинител кои презема мерки за расчистување на овој случај.

Дополнително ќе се утврдува кој и зошто ги оставил децата сами и заклучени во возилото. 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе