Две деца од Скопје каснати од кучиња скитници

Во текот на вчерашниот ден во Скопје две деца биле нападнати и каснати од кучиња скитници.

Вчера во 12.00 часот во полициската станица Кисела Вода, Д.С.(49) од Скопје пријавил дека на улица „Христо Татарчев" неговата шестгодишна ќерка била касната од куче скитник во пределот на левата надколеница.

Нешто после полноќ пак во 00.20 часот во полициското одделение Сарај, 48- годишниот С.Х од с.Љубин, скопско, пријавил дека вчера околу 22.00 часот во село Љубин неговиот 10-годишен син бил каснат од куче скитник во пределот на десната потколеница.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе