Приведување кај Богородица

Двајца Срби во „голф“ превезувале девет Кубанци

Двајца млади српски државјани се приведени откако во нивното возило марка „голф“ полицијата виде дека се превезуваат дури девет мигранти - сите од Куба.

МВР информира дека полициски службеници од полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ ги лишиле од слобода Ф.С.(20) и Б.Е.(19), двајцата српски државјани.

„Во близина на бензинската станица кај Смоквица, при контрола на патничко возило 'голф', со српски национални ознаки, управувано од Ф.С., каде како совозач бил Б.Е., било констатирано дека во возилото се превезуваат 9 лица мигранти од Куба, кои оствариле илегален влез во државата. Во координација со јавен обвинител од ОЈО за ГОКК Скопје возачот и совозачот се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава, а лицата мигранти се пренесени во Транзитниот центар 'Винојуг' во Гевгелија, се вели во соопштението на МВР.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе