Приведување кај Богородица

Двајца Срби во „голф“ превезувале девет Кубанци

Двајца млади српски државјани се приведени откако во нивното возило марка „голф“ полицијата виде дека се превезуваат дури девет мигранти - сите од Куба.

МВР информира дека полициски службеници од полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ ги лишиле од слобода Ф.С.(20) и Б.Е.(19), двајцата српски државјани.

„Во близина на бензинската станица кај Смоквица, при контрола на патничко возило 'голф', со српски национални ознаки, управувано од Ф.С., каде како совозач бил Б.Е., било констатирано дека во возилото се превезуваат 9 лица мигранти од Куба, кои оствариле илегален влез во државата. Во координација со јавен обвинител од ОЈО за ГОКК Скопје возачот и совозачот се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава, а лицата мигранти се пренесени во Транзитниот центар 'Винојуг' во Гевгелија, се вели во соопштението на МВР.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе