Двајца скопјани каснати од кучиња скитници

Двајца скопјани вчера пријавиле во полиција дека биле каснати од кучиња-скитници.

Вчера во 10 часот во полициската станица Аеродром, Р.С.(39) од Скопје пријавил дека на булеварот „Видое Смилевски Бато“ бил каснат од куче скитник во пределот на десната надколеница.

Истиот ден во 12 часот во полициската станица Чаир, И.У.(29) од Скопје пријавил дека околу 12 часот на улица „Александар Урдаревски“ бил каснат од куче скитник во пределот на раката.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе