Двајца скопјани каснати од кучиња скитници

Вчера во 17.15 часот во Полициската станица Центар, К.И.Н.(42) од Скопје пријавила дека во Градскиот Парк нејзиниот малолетен син бил каснат од куче скитник на левата нога.

Вчера исто така во 11.30 часот во Полициската станица Гази Баба, Т.Б.(74) од Скопје пријавил, дека завчера околу 14.00 часот на улица „Коце Металец“ бил каснат од куче скитник на десната нога.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе