Двајца повредени во сообраќајка на патот Гостивар - Кичево  

Две лица, од кои едното потешко, другото полесно се повредени во сообраќајната несреќа што се сличила вчера на патот Гостивар – Кичево, во близина на Новоселски гробишта. 

Како што информира МВР, во несреќата учествувале патничко возило „бмв”, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Р.М.(61) од с.Лакавица, гостиварско и патничко возило „мерцедес”, со охридски регистарски ознаки, управувано од И.Р.(37) од с.Велгошти, охридско. 

По несреќата, сопатниците од патничкото возило „мерцедес" се префрлени во Медицински центар Гостивар, каде кај Л.Р. биле констатирани тешки телесни повреди, а кај Д.Р. биле констатирани телесни повреди. Увид на местото извршила екипа на СВР Тетово.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе