Двајца повредени, тешка сообраќајка во Скопје

Вчера во 22.50 часот на ул.„Благоја Паровиќ“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“, со скопски регистарски ознаки, управувано А.Ч.(18) од Скопје и патничко моторно возило „форд фиеста“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.А.(47) од Скопје.

„Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил Н.А., а со телесни повреди се здобил А.Ч., по што биле пренесени во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од екипа од СВР Скопје“, информираат од МВР.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе