Двајца повредени по сообраќајка на патот Радовиш-Штип

На магистралниот пат Радовиш-Штип, кај клучка Радовиш, вчера се случила тешка сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл „јамаха YZF R-6“ со швајцарски национални ознаки, управуван од Н.Б. (26) од Радовиш и товарно моторно возило „мерцедес 970“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Б.С. (31) од Штип.

По незгодата Н.Б. и неговиот сопатник С.М. (23) од село Ињево биле пренесени во Клиничка болница Штип каде што на Н.Б. му била констатирана тешка телесна повреда, а на С.М. телесна повреда.

Увид местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Штип.

 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе