Двајца повредени кај Градско

Рано утрово на магистралниот пат Градско - Прилеп со возило „фолксваген голф" со велешки регистарски ознаки, управуван од Љ.Т. (19) од населбата Градско удрил во заштитната ограда од бензинска пумпа и се превртел на патот.

Во незгодата со повреди се здобил сопатникот Ѓ.Ѓ. (18) од Росоман кој бил пренесен и задржан на лекување во болницата во Кавадарци. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од полициската станица Кавадарци.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе