Државјанин на Нов Зеланд ограбен во скопска Кисела Вода

Државјанин на Нов Зеланд бил ограбен утрово во скопската населба Кисела Вода.

Според полицијата, Ф.В.(28) од Нов Зеланд во 2.50 часот во полициската станица Кисела Вода пријавил дека околу 2 часот на улицата „Пушкинова“ бил нападнат и ограбен од разбојник. Во разбојништвото му бил одземен накит, чанта и мобилен телефон.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе