Поднесено обвинение

Драма за гостиварчанка: Поранешниот сопруг објавил голи фотографии од неа на Фејсбук

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против О.О.(41) од Република Турција, со престој во Република Македонија, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,загрозување на сигурноста" при семејно насилство и ,,злоупотреба на лични податоци".

На 30 јануари годинава пријавениот упатил закани по животот кон неговата малолетна ќерка и неговата поранешна сопруга Ќ.Ј.(27) од Гостивар. По ова, на социјалната мрежа „Фејсбук, на кориснички профил на Ќ.Ј., пријавениот објавил нејзина фотографија и текст со компромитирачка содржина.
 

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе