МВР

Дома одгледувал марихуана, ја криел закопана блузу локалната депонија

Полициска станица Прилеп до Основно јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 27-годишниот Е.И. од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, предвидено и казниво по член 215 од Кривичниот законик.

Како што информираа од полицијата на 5 септември по претходно преземени оперативно тактички мерки и истражни дејствија и по добиена судска наредба, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога од полициската станица- Прилеп извршиле претрес во домот на пријавениот на ул. „Стибера" во Прилеп.

„При претресот биле пронајдени едно стебло со корен без листови и кеса наполнета со зеленкаста материја, кои биле одземени со потврда за привремено одземени предмети. Исто така, биле пронајдени врвовите од стеблото, кои пријавениот ги спакувал во безбојно полиетиленско пакување и ги закопал во непосредна близина на локалната депонија. По извршеното вештачење било утврдено дека пронајденото стебло е растение од родот канабис сатива, а зеленкастата материја е марихуана со маса од 689,4 грама", соопштија од МВР.

Судија на претходна постапка на пријавениот му одреди мерка притвор во траење од 30 денови.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе