Девојка осудена на затвор за насилство и тешка кражба спроведена во „Идризово“

Полициски службеници од тим потраги од Одделението за криминалистички работи Центар и Бит Пазар вчера во Скопје ја лишиле од слобода С.Д.(26) од Скопје. Таа била осудена на казна затвор од четири години и три месеци за сторени кривични дела „тешка кражба" по член 236 и „насилство" по член 386 од Кривичниот законик,

Жената се барала по централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово за доиздржување затворска казна од скоро шест месеци.

МВР соопшти дека била спроведена во казнено-поправната установа за доиздржување на казната.

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе