Девојка од Гостивар загинала во Италија, нејзиниот татко тешко повреден

Аријана Сефери (19) од Гостивар загинала, а нејзиниот татко Кујтим Сефери (53) бил тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера попладнето во италијанското градче Виларота ди Лузсара.

Според италијанските медиуми во сообраќајката тешко бил повреден и државјанин на Индија. 

Сообраќајната несреќа се случила во 17.40 часот кога дошло до фронтален судар на автомобил „фиат мултипла“ во кој се возеле таткото и ќерката и автомобил „фиат браво“ што го управувал Индиецот. Од ударот двата автомобили излетале од патот.

Во ударот тешко биле поведени двајцата возачи и 19-годишната девојка. Лекари од итаната медсицинска помош се обиделе да ја реанимираат девојката но нивните обиди биле безуспешни.

 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе