Девојче го изгуби животот во сообраќајка откако било прегазено на тротоар во Тетово

Шестгодишно девојче од Тетово го изгуби животот откако како пешак било удрено од возило околу 18 часот на булеварот „Видео Смилевски-Бато" во Тетово, информира тетовската полиција.

Во девојчето удрил автомобил фолксваген голф управуван од 30 годишник од село Фалише.
„Од ударот девојчето добило тешки телесни повреди од кои по пренесувањето во тетовската клиничка болница подлегнало. Возачот учесник во несреќата е обезбеден за понатамошната постапка“, информира портпаролот Марјан Јосифоски.
Во тек е увид што го води јавен обвинител, а учествува и екипа од СВР Тетово.

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе