Кај Липково

Деветнасетгодишна девојка со автомобил удрила во пешак

Вчера околу 08:50 часот во селото Оризаре, општина Липково, на регионалниот пат Липково – Куманово, Е.Е.(19) од село Отља управувајќи патничко возило „даихатсу“, со кумановски таблички удрила во пешакот А.Р.(23) од село Лојане.

„Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, додека со телесни повреди се здобил Ј.Е., сопатник во возилото. Тие биле пренесени во болницата во Куманово каде им е укажана лекарска помош. Увид на местото извршила увидна екипа на СВР Куманово“, информираат од МВР.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе