Во скопско Радишани

Деветгодишен ученик прегазен од моторџија

Деветгодишен ученик утрово е прегазен од моторџија, пред основното училиште „Ацо Шопов“ во скопската населбата Радишани.

Детето за време на големиот одмор ја минувало улицата „Радишанска“, на пешачки премин, при што било прегазенo од моторџија.

Детето е пренесено во болницата надовор е од животна опасност, но со повреди на ногата.

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе