СВР Скопје

Девет сообраќајки за едно деноноќие во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на Скопје се случиле вкупно девет сообраќајки во кои седум лица биле повредени.

СВР Скопје санкцинирала 29 возачи кои управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај биле исклучени девет возачи. Од нив тројца затоа што управувале возила под дејство на алкохол, петмина без да се стекнат со право за управување на моторно возило и еден возач затоа што бил возач-почетник.

Исто така од сообраќај биле исклучени и три возила бидејќи биле нерегистрирани. Санкционирани се четворица возачи кои поминале крстосница на црвено светло и четворица поради неправилно престројување.

Во текот на изминатиот ден издадени се 135 мандатни платни налози и 65 возила се подигнати со специјално возило "пајак".

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе