Девет сообраќајки за едно деноноќие во Скопје

Изминатото деноноќие во Скопје се случиле девет сообраќајни несреќи од кои, во шест имало повредени лица, а три биле со материјална штета. Во сообраќајките осуммина биле полесно повредени.

СВР Скопје информира дека санкционирала 57 возачи бидејќи се движеле со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај биле исклучени 16 возачи, а од нив 12 управувале возило пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, еден бил возач почетник, а тројца возеле пијани.

Осум возила се исклучени од сообраќај бидејќи биле нерегистрирани. Санкциониран е и еден возач кој поминал крстосница на црвено светло, еден не дал првенство на минување на пешаци, пет неправилно се престроиле, еден неправилно престигнувал и двајца не користеле заштитен шлем.

Полицијата казнила 21 пешак кои поминале надвор од пешачки премин и шест кои поминале коловоз на црвено светло.

Во текот на изминатиот ден издадени се 103 мандатни платни налози, а 59 возила се подигнати со „пајак".

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе