Во Скопје

Девет лица лесно повредени во 11 сообраќајки

Девет лица се полесно повредени во пет од вкупно 11 сообраќајки евидентирани во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајни незгоди причинета е материјална штета.

Санкционирани се 31 возач кои се движеле со поголема брзина од дозволеното, исклучени се од сообраќај 24 лица пред да се стекнат со право на возење, како и 13 нерегистрирани возила.

Изречени се 75 мерки за непрописно паркирање, а „пајакот“ подигнал 63 возила.

Четворица возачи поминале крстосница на црвено светло, 16 не носеле сигурносен појас, 20 зборувале на мобилен, седум се престроиле неправилно.

Во текот на денот oдделението за pревенција при СВР Скопје ќе реализира едукатини работилници во рамките на проектот „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“ во ЈУДГ „Детска Радост“ објект„ Темјанушка“ на подрачјето на општина Гази Баба.

Одделението за превенција во текот на вчерашниот ден во ПСОН Кисела Вода реализира посебна воспитна мерка сообраќајна поука, на која присуствуваа граѓани учесници во сообраќајот кои сториле прекршоци по разни основи во својство на возачи (мобилен, појас).

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе

Толку убава, чиста земја, богата со шуми, планини и природни ресурси ја претворивме во Мордор.

повеќе