ПРИЈАВЕНО ОД ЖИТЕЛ НА СЕЛОТО

Детето паднало од столб на далновод, а мајката го мачкала со кал

Вчера во 17.30 часот во полициската станица-Крушево, И.И.(30) од село Алданци пријавил дека на влезот на селото, на месноста викана Алданечки ливади имало повредено дете.

Полициски службеници од полициската станица Крушево  излегле на место на настанот, при што било констатирано дека се работи за 10-годишно дете од Прилеп, кое со семејството престојувало во селото.

Детето лежело покрај реката и било во свесна состојба, а по кажување на неговата мајка П.М., детето паднало од метален столб од далековод под висок напон, но бидејќи истата мислела дека се работи за струен удар, го однела до реката, каде го измачкала со кал.

Со возило на итна медицинска помош, детето било пренесено во Општа Болница-Прилеп, каде дежурниот лекар изјавил дека детето било во контактибилна состојба, но поради крварење во мозокот од помал обем ќе биде пренесено во Ургентен Центар-Скопје.

За настанот е запознат Јавен обвинител.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе