Дете извршило полов напад врз дете во Скопје

Против 14 годишник од Скопје СВР Скопје поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете".

На 11мај во 21.30 часот пријавениот извршил други полови дејствија над 13 годишно момче од Скопје.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе