СВР Скопје

Десет повредени во сообраќајки во Скопје

Девет лица биле полесно повредени, а еден потешко повреден во вкупно девет сообраќајни несреќи што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје.

Сообраќајната полиција санкционирала 69 возачи кои управувале автомобили со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила 21 возач. Од нив тројца управувале возило под дејство на алкохол, а 18 возачи возеле без положен возачки испит.

Од сообраќај биле исклучени 21 возило со истечена важност на сообраќајната дозвола, 98 автомобили кои биле непрописно паркирани, а со пајак биле подигнати 60 возила.

Сообраќајците казниле 28 возачи кои зборувале на мобилен телефон додека возеле.

 

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе

Ако нешто е направено спротивно на законот, тогаш тоа што е направено е ништовно по силата на правото (ipso iure). 

повеќе

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе