Демирхисарец нападнал полицаец

Синоќа во Демир Хисар полициски службеници го лишиле од слобода Д.Б.(23) од Демир Хисар, поради постоење основи на сомнение дека на ул.„Битолска”, пред угостителски објект, физички нападнал полициски службеник кој вршел службени дејства. 

По целосното документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе