Поднесена кривична пријава

Дебарчанец зел 25 илјади евра на заем, ветил дека ќе врати 35 илјади, а не вратил ништо

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против М.Д. (54) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама.

Во текот на декември 2018 година во Малме, Шведска, пријавениот од Л.Е. (67) од Дебар, со престој и работа во Малме, зел на заем 25.000 евра и врз основа на устен договор се обврзал во рок од шест месеци да му врати 35.000 евра, но досега му ги нема вратено.

Л.Е. на пријавениот парите му ги дал во присуство на уште едно лице.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе