ЦУК: Пожар во скопска Пинтија, огнот на 200 метри од куќите

Пожарот што избувна попладнево во шумата над скопската населба Пинтија сèуште не е ставен под контрола. Зафатена е поголема површина мешана шума, а огнот, како што објавија од Центарот за управување со кризи (ЦУК) на Фејсбук, е на околу 200 метри од куќите.

„Пожар над населбата Пинтија. Гори сува трева и ниска деградирана шума. На лице место се екипи од Бригадата за протипожарна заштита (БППЗ). Поради непристапноста на теренот, и големиот фронт на пожарот, гаснењето е отежнато. Моментално пожарот е на околу 200 метри од последните куќи. Состојбата се следи“, е наведено во постот на ЦУК на Фејсбук.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе