Чувар во училиште нападнал скопјанка

Вчера попладне А.М.(40) од Скопје пријавила во полиција дека во основно училиште на ул.„Среќко Пужалка“, по претходна расправија, била физички нападната од С.Т.(65) од Скопје, вработен како чувар во училиштето. 

Сочинет е записник за констатиран прекршок по член 12 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир. 

 

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе