Чудо што е жив, со 4,14 промили алкохол во крвта „мртов-пијан“ возел автомобил

МВР соопшти дека сообраќајната полиција запрела возач - жител на Илинден кој бил толку пијан што алко - тестот покажал 4,14 промили алкохол во крвта. Дали се работи за рекордно висок тест, не е соопштено, но како специфичен случај МВР сподели фотографија направена од екранот на дрегер-апаратот, а на него може да се прочита дека пијаниот возач се алкохолизирал уште од претпладне - тестот е направен по 14 часот. За тешко пијанство се смета од 2,5 до 3,5 промили, а над тие вредности се преминува во несвесна состојба па и во алкохолна кома.

Контролата ја спровела Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата на територија на Скопје за санкционирање возачи под дејство на алкохол, информира Министерството за внатрешни работи.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредува МВР и апелира до учесниците во сообраќајот да не пијат алкохолни пијалаци, односно да не се седнува зад воланот доколку се пиело.

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе