СВР Скопје

Четворица повредени во страшната сообраќајка вчера во Скопје

Пешак, двајца патници и возачот на автомобиолот „бмв“ биле повредени во страшната сообраќајна несреќа што вчера вечерта се случи кај Соборен Храм, во центарот на Скопје.

Според полицијата, тешко бил повреден Д.Б. (65) од скопското село Волково, кој по сообраќајката бил однесен во Клиничкиот центар каде што е задржан на лекување. Полесно биле повредени возачот на автомобилот „бмв“ Б.Т.(29), и сопатниците во двата автомобили Д.В.(40) и В.И. (56).

Истрагата утврдила дека сообраќајната несреќа се случила во 20 часот, на крстосницата од булеварите Партизански одреди и Свети Климент Охридски.

Автомобил „бмв“ што го управувал Б.Т.(29) од Скопје и такси возило „мерцедес“, управувано од К.И. (65) од Скопје. Од јачината на ударот, еден од автомобилите се излизгал и удрил во пешакот Д.Б. кој стоел на тротоарот.

Извршен бил увид на местото на настанот во присуство на Јавен обвинител. Се работи на целосно расчистување на случајот.

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе

На Грците не им е важно дали вечно ќе ја нарекуваат соседната земја „Скопје“, или дали соседите утре сами ќе почнат да се нарекуваат „Република на Осамениот Бор“. Она што ним навистина им е важно е како ја нарекува остатокот од светот.

повеќе