Четворица настрадани во еден ден, вчерашниот еден од најтрагичните денови годинава

Возач загинал во сообраќајка, момче се удавило во реката Пчиња, настрадал работник на градилиште и момче починало откако му паднало дрво на глава, сите овие несреќи се случиле во текот на вчерашниот ден и рано утринава.

Вчера претпладне во СВР Скопје од комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека кај нив бил донесен Б.С. (63) од Богданци, кој бил ангажиран за изведување градежни работи на куќа во нас. Радишани.

Имено, според пријавеното, околу 08 часот Б.С. при изведување на работи, паднал од висина и со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во болница, каде околу 10,45 часот починал.

Четириесет и петгодишен кумановец со иницијали Т.Т. рано утринава околу 02:20 часот го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила на регионалниот пат Куманово – Свети Николе.

Според информациите на Министерството за внатрешни работи, кумановецот управувајќи патничко моторно возило „голф“ излетал од патот на крстосницата меѓу населбите Ајдучка чешма и Перо Чичо, по што загинал на лице место.

Скопјанец на возраст од 27 години вчера попладне загинал при сеча на дрва.

Дежурен лекар од Итната помош во Ресен во полиција пријавил дека во селото Брајчино, при сеча на дрва, едно дрво го удрило И.С.(27) од Скопје по главата. Од силината на ударот тој починал. Смртта била констатирана од лекар на Итната помош, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.

Петнаесетгодишно момче се удави вчера во водите на реката Пчиња, кај кумановското село Шупли Камен, потврди кумановската полиција.

Според првичните информации на СВР Куманово, момчето ро дено во 2004-та година заедно со уште едно возрасно лице и двајца малолетници, вчера во 16:15 часот влегол во водите на Пчиња и се удавил.

 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе