Четири возила кои вршат јавен превоз се исклучени од сообраќај во Тетово

Четири возила кои вршат јавен превоз се исклучени од сообраќај во рамки на континуираните контролни активности на територија на СВР Тетово, инфомира Министерството за внатрешни работи. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци, при што ќе се соочат со парична глоба од 400 евра во денарска противвредност.

„Полициските службеници откриле и санкционирале четири технички неисправни возила кои вршат јавен превоз, од кои две во тетовскиот и уште толку во гостиварскиот регион. Тие веднаш биле исклучени од сообраќај до отстранување на констатираните неисправности. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, соопштуваат од МВР.

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе