Четири кривични пријави за производство и продажба на наркотици

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.И.(20) од тетовското село Џепчиште, Г.Р.(24) и Б.Р.(25), двајцата од тетовското село Порој, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори” и „овозможување на употреба на наркотични дроги”. 

На 22 декември лани, на локалниот пат село Џепчиште-с. Требош, тетовско, полициски службеници извршиле преглед на лица и патничко возило, управувано од второпријавениот, а прво и третопријавениот биле сопатници, при што била пронајдена и одземена марихуана.

СВР Куманово, пак, поднесе кривична пријава против С.Л.(43) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори”. На 13 март годинава во кумановското село Черкези, полициски службеници извршиле контрола на патничко возило „Фолксваген Пасат Вариант”, при што пронашле и одзеле хероин.

 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе