Царинарници запленија 113 килограми режан тутун и 415 кутии цигари, во Тетово инцидент

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) денеска спроведоа две акции против нелегална продажба на цигари, режан тутун и други тутунски производи.

Двете акции паралелно се спроведоа во Скопје и Тетово. Во Тетово службените лица при претресот беа брутално нападнати од страна на поголема толпа луѓе кои ѝ се познати на полицијата и против нив ќе биде покрената соодветна пријава. Оттука Царинската управа и ДПИ порачуваат дека и покрај сите опструкции ќе продолжат да се борат против сивата економија и нелегалната продажба на тутунските производи ширум државата, се вели во соопштението на Царинската управа.

Во акциите се запленети 113 килограми режан тутун и 415 кутии цигари.

 

 

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе