Бугарски државјанин приведен за кражба

Бугарски државјанин синоќа бил приведен во Скопје поради сомнение за „разбојничка кражба“, информира МВР.

„На 11 јули 2020 во 23.55 часот од полициски службеници од СВР Скопје бил лишен од слобода А.С.(72) од Република Бугарија, со привремен престој во Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојничка кражба“, пишува во известувањето од Министерството.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе