Бугарин со фалсификувана возачка сакал да излезе од Македонија

Вчера околу 21 часот на Полициската станица за Граничен премин Табановце, на излез од Р. Македонија, при извршена пасошка контрола на И.П.И. (40) од Бугарија, кој бил со патничко моторно возило „Пежо 406" со бугарски национални ознаки, било констатирано дека возачката дозвола била фалсификувана.

Лицето било приведено и предадено на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе