Благајник на Нефрологија во Струга сам си ја зголемувал платата

Против Р.Ч.(58) од струшкото село Драслајца, ОВР Струга поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување".

Пријавениот, во својство на благајник во ЈЗУ „Завод за нефрологија" во Струга, во периодот од 2018 до 2022 година секој месец во различни износи вршел незаконско зголемување на својата плата, со што го оштетил буџетот на болницата стекнувајќи се со противправна имотна корист од 342.317 денари.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе