Битолско возило удрило во пешак и тешко го повредило

Пешакот од ударот добил тешки телесни повреди.

Фото: Пиксабеј

Вчера во 18:30 часот во СВР Битола било пријавено дека на патниот правец Прилеп-Ресен, патничко моторно возило „опел астра” со битолски регистарски ознаки, управувано од Д.Т. (40) од с. Лознани, удрило во пешакот Т.Д. (58) од с. Лознани.

Во несреќата, пешакот добил тешки телесни повреди констатирани во Клиничката болница во Битола.

Извршен бил увид од јавен обвинител и увидна екипа од СВР Битола.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе