Битолчанец се заканувал на социјални мрежи, па го фатиле со нож на улица

Кривична пријава против В.Р.(39) од Битола, поднесе СВР Битола поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста".

На 07.09.2022 околу 18.00 часот, пријавениот на свој профил на социјална мрежа, објавил видео запис со заканувачка содржина кон Н.Ѓ.(57) од Битола и кон други лица, а околу 16.00 часот било пријавено дека во Битола, на ул. „Васко Карангелески", пријавениот носел нож и претставувал опасност за граѓаните, по што бил приведен од полициски службеници.

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе