Бегалец заврши во притвор за трговија со дрога

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје синоќа во 22.30 часот на подрачјето на Карпош го лишиле од слобода С.И. (30) од Скопје.

Како што соопшти МВР, за него била издадена централна потерница со која се барал за издржување изречена мерка притвор поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори", превидено и казниво по чл. 215 ст.1 од Кривичниот законик.

Лицето ќе биде спроведено во казнено-поправна установа за издржување на мерката.

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе