Бегалец осуден за тешка кражба заврши зад решетки во Идризово

Полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Гази Баба – Потраги вчера во 15:50 часот во скопското село Идризово го лишиле од слобода Х.М.(32) од Идризово.

Како што информира МВР, тој бил баран по централна потерница од Основен суд Скопје за издржување казна затвор за сторено кривично дело „тешка кражба" казниво по чл.236 ст.1 т.1 во врска со чл.22 од Кривичниот законик.

Лицето било предадено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе