Бегалец осуден за нелегална трговија со оружје спроведен во затворот во Идризово

Полициски службеници од СВР Куманово вчера во 13.00 часот, го лишиле од слобода Н.М.(49) од село Слупчане, општина Липково.

Од МВР денеска соопштија дека тој бил баран со потерница од Основен суд Куманово за издржување затворска казна од три години и четири месеци за сторено кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи" по член 396 од Кривичниот законик.

Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Идризово за издржување на казната.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе