Бегалец баран по потерница фатен на улица во Скопје и спроведен во затвор

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, вчера во 15:15 часот на улица „Бајрам Шабани“ во Скопје го лишиле од слобода скопјанецот Ф.С.(26).

Фото: Пиксабеј

Од МВР информираат дека лицето било барано по распишана централна потерница за издржување казна затвор од три години и дека ќе биде спроведено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе